Aksöğüt Kremi Nedir? Nasıl Ağrı Kesiyor?

Havaların soğuması ile birlikte artan eklem ağrılarına karşı geliştirilen yöntemler arasından biri de aksöğüt kremidir. Peki, Aksöğüt kremi nedir? Nasıl ağrı kesiyor sorularına değineceğiz.

Eklem ağrıları ve sinir sıkışması olarak bilinen karpal tünel tedavisinde sıkça kullanılan aksöğüt kremini doğal yapan şey içeriğinin tamamen doğadan sağlanmasıdır. Her hangi bir kimyasal müdahaleye uğramadan, herkesin evde yapabileceği ve sonuçlarını deneyebileceği aksöğüt kremini ağrılı bölgelere uygulayabilirsiniz.

Nedir Bu Malzemeler?

Aksöğüt kremi adından da anlaşılacağı üzere aksöğüt (salixin), keklik uzumu yağı (hytowinter complex) ve glukozamine msm karışımıdır.

Nasıl Ağrı Keser?

Eski çağlardan bu yana salisilik asitin ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Mısır ve Sümer’lerin söğüt kabuğunu ağrı kesici olarak çiğnediği, Hipokrat’ın ise ilk kez su ile karıştırarak recete ettiği bilinmektedir.

aksöğüt kürü

Salisilik asit aynı zamanda modern ilaç sanayisinin gelişmesi ile birlikte Aspirin gibi bildiğimiz birçok ağrı kesici ilacın ana maddesini oluşturmaktadır. Bunu sağlayan şey ise söğüttür.

Keklik üzümü ise, anti-septik ve anti-inflamatuar yapısı ile söğüt ağacı kremini oluşturan iki ana etken bitkiden bir diğeridir.

Nasıl Yapılır?

İnce aksöğüt dallarından ve keklik üzümünden birer tutam cezvede bir iki dakika kaynatıp az demlendirilir. Bir kaseye bir kaşık vazelin alınır ve iki kaşık kadar aksöğüt dalı ve keklik üzümü suyu eklenir. İyice karıştırılıp kremsi bir hal alınca ağızlı bölgeye uygulanır.

Etkili Olduğu Rahatsızlıklardan Bazıları

Yaşın ilerlemesinden ötürü eklem sıvısı azalmasının sebep olduğu kireçlenme ağrıları.

  • Baş ve boyun ağrıları
  • Migren
  • İltihaplanmalar etkili olduğu rahatsızlıklardandır.

Bugüne kadar rastlanmış bir yan etkisi görülmese de, olası bir yan etkisi halinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir.